Öngyilkosságra utaló vészjelek
A depresszióra utaló hangulati és viselkedéses változások mellett, a legtöbb öngyilkos akarva-akaratlanul számos kétségbeesett segélykérő jelet ad, mielőtt a végső megoldáshoz folyamodna. A környezet figyelme azonban túl gyakran elsiklik e segélykiáltások felett. Fontos tehát, hogy tudjuk, pontosan mik is ezek a jelek.
1. Öngyilkossággal való fenyegetőzés: Akár direkt kijelentésről ("Meg akarok halni. Egyszer kiugrom az ablakon., stb."), akár burkolt fenyegetésről van szó (Mindenkinek jobb lenne, ha én nem lennék. Nem hiányoznék senkinek."), mindenképpen komolyan kell venni.
2. Korábbi öngyilkossági kísérletek: A feszültség oldásának és a konfliktus kezelésének módja egy idő után a személyre jellemző, állandó tulajdonsággá válik. Egy túlélt öngyilkossági kísérlet sajnos még nem jelenti azt, hogy az illető legközelebb másképp kezd problémái megoldásába.
3. Depresszió: A fiatal az életét reménytelennek, saját magát értéktelennek, a körülményeivel szemben tehetetlennek érzi.
4. Rejtett depresszió: Önveszélyes, kockázatvállaló magatartás, ami agresszív cselekedetekben, gyorshajtásban, túlzott fizikai megerőltetésben, de akár úlzott alkohol és drogfogyasztásban is jelentkezhet. (Az ivás és kábítószerezés hátterében gyakran nem az élvezetek hajhászása, hanem a depresszív érzésektől való szabadulás vágya rejlik.) Kisgyerekeknél ilyen iselkedés lehet az autók közé rohanás, magasból való leugrás, saját maga megégetése, megvágása.
5. Végső simítások: A fiatal értékes tárgyait, ruháit elajándékozza, kidobja. A következő hetek teendőiről, terveiről nem beszél.
6. Változások a viselkedésben és a külső megjelenésben: Az étvágy és az alvásritmus megváltozása. Ez túlzott evés vagy alvás, de étvágytalanság és álmatlanság formájában egyaránt jelentkezhet. A serdülő lefogyhat, vagy elhízhat, megjelenése nem érdekli, nem érez hozzá elég erőt és kedvet, hogy tisztálkodjon, adjon magára.
7. A személyiség, a viselkedés és a társas kapcsolatok hirtelen megváltozása: A környezet legtöbbször érzékeli, hogy a fiatal visszahúzódóvá, barátságtalanná ált, kötelességeit, barátait elhanyagolja, nem jár be az iskolába, de nem gondol rá, hogy a látszólagos nemtörődömség mögött súlyos kétségbeesés lehet.
8. Halállal kapcsolatos fantáziák: Nemcsak szóban, de iskolai fogalmazásokban, a kamasz verseiben vagy rajzaiban is megjelenhetnek.
9. Öngyilkossági tervek: Fokozott érdeklődés a fegyverek, altatók, mérgek iránt. Nyíltan vagy burkoltan az iránt érdeklődik, milyen gyorsan vagy fájdalommentesen hatnak.
|